by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław Żernicka 215)
Najnowsze zasady w badania narządu równowagi kierowców
Co robić, jak nie możesz wykonać prób statyczno-sprawdzających twoją równowagę, podczas odzyskiwania prawa jazdy, ale powód jest ortopedyczny lub neurologiczny, a nie typowy laryngologiczny?
Np trudno jest Ci ustać prosto, jak masz np protezę stawu biodrowego lub silne bóle odcinka kręgosłupa lędźwiowego.
Click here to read or post comments
by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław Żernicka 215)
Zasady badania narządu równowagi kierowców
Co robić, jak laryngolog chce Cię nie dopuścić do pracy kierowcy pojazdu służbowego z powodu rzekomych zaburzeń równowagi? Czy jest wyjście z tej mało komfortowej sytuacji?W tym wideo odpowiem Ci na pytanie, co możesz zrobić jak po 20 latach pracy za kółkiem auta służbowego nagle dyskwalifikuje Cię laryngolog z powodu
niepewnych według niego badań równowagi.
Cześć nazywam się Darek Kraśnicki, jestem lekarzem medycyny transportu z Wrocławia i zacznę od dość dramatycznego maila od mojego widza.
...
Witam
Okazuje się, że po ponad 20 latach posiadania prawa jazdy kat. B, po 17 latach użytkowania samochodu służbowego – w tej samej firmie ( ford Focus – nie przewożę ludzi ani towarów, praca 8-16), przebiegach rocznie 20.000 km, bezszkodowej jeździe od 10 lat (w mojej firmie oznacza to, że nie byłem nie tylko sprawcą, ale również ofiarą),
mając od lat świetne badania z krwi,
pływając 30 basenów 3 x w tygodniu i spędzając wakacje
w ciepłym morzu, można w wieku 51 lat stracić wszystko, a to za sprawą p. laryngolog, która zsumowała sobie trzy rzeczy – wrodzony oczopląs (potwierdzony badaniem w 1999 roku) + szumy uszne ( od 1998)
+ ubytek słuchu ( podobnie jak ojciec i jego matka, a moja babka) – protezuję aparatami od 2011 ( od roku na stale w pracy)i w samochodzie), chociaż mógłbym jeszcze się kryć (ubytek 50 db)-
doszła do wniosku, że ponieważ kiwam się na jednej nodze to mam pp. uszkodzone błędniki, a to oznacza, że mam zawroty głowy, zataczam się itp., itd. Pani laryngolog zaproponowała mi dopuszczenie do pracy na 6 m-cy , dając mi czas abym udowodnił, że nie jestem słoniem.
Neurolog stwierdził, że wiek i 100 kg, bez uprzedniego treningu nie gwarantuje mi stania na jednej nodze z zamkniętymi oczami i wyciągniętymi rękami. Badanie neurologiczne wypadło dobrze
..
Zapisałem się do laryngologa i okulisty w Luxmed-zie, aby zebrać opinie, które dla lekarza orzecznika pewnie będą bez znaczenia, ale cała ta sytuacja zaczyna wpędzać mnie w jakąś paranoję, – bo dotąd mogłem się obawiać utraty pracy z winy pracodawcy –
dziś jednak okazuje się, że łatwiej stracić wszystko za sprawą MP – stanowisko, pieniądze, prawo jazdy i osunąć się z rodziną biedę, bo komuś coś się wydaje, albo zasłania się bezpieczeństwem na drodze. I na koniec pytanie, – co jeszcze mogę zrobić, aby udowodnić, że nie jestem słoniem?
Pozdrawiam,
..
Komentując ten przypadek
Czasem się zdarza, że nagle nowy lekarz medycyny pracy
lub jego konsultant /w tym przypadku laryngolog/ ma zdecydowanie inne podejście niż jego poprzednicy i daje orzeczenie, z którym się nie zgadzasz.
W takim przypadku nie masz zbyt wielkiego pola manewru. Mój widz ma dość obszerną poprzednią dokumentację medyczną, jak również będzie miał opinie od niezależnych specjalistów.
Jeżeli ten laryngolog dalej będzie upierał się przy niezdolności do pracy, a LMP wystawi orzeczenie negatywne, to pozostaje jedynie odwołanie do WOMP.
Jaki będzie końcowy wynik. Trudno mi to rozstrzygnąć,
ale ścieżka odwoławcza jest jedyną dopuszczoną w przepisach.
..
Na tym kończę,jak Ci się filmik spodobał to daj like'a lub kciuka. Więcej informacji znajdziesz na mojej witrynie internetowej Lekarz Pracy.pl, na którą Cię serdecznie zapraszam.
Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia i do zobaczenia w moim
kolejnym wideo
by Magdalena
(Łódź)
Norma dla zaburzeń równowagi kierowców
Czy Zaburzenia równowagi dyskwalifikują Cię na kategorię B prawa jazdy.
Otóż nie słyszę na jedno ucho (przyczyną jest uszczerbek mechaniczny).
W związku z tym uszczerbkiem mam także zaburzenia równowagi, lecz tylko gdy zamykam oczy..
Z otwartymi oczami normalnie mogę jeździć na rowerze ..
Czy takie zaburzenia są przeciwwskazaniem do prawa jazdy??
Czy jest sens próbować dostać zezwolenie na kat B, czy kategorycznie się nie kwalifikuje?
Moja odpowiedź
W ramach badania lekarskiego lekarz uprawniony stwierdza u badanego istnienie lub brak chorób narządu słuchu i równowagi.
Ocenę stanu narządu słuchu i równowagi przeprowadza się między innymi próbą Flecka (stanie na jednej nodze z zamkniętymi oczami przez 15 sekund), więc raczej Pani nie przejdzie tego badania.
Zacząłbym jednak od konsultacji laryngologicznej oraz pisemnej opinii tego specjalisty, na temat istnienia lub nie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami kat B.
Ustawodawca wymaga jednak całkowitej sprawności narządu równowagi dla każdej kategorii prawka/ również kategorii B/.
by Anonimous
(KRAKÓW)
Zasady oceny błędnika i równowagi kierowców
Czy z chorym błędnikiem możesz zachować swoje prawo jazdy pomimo niekorzystnego badania laryngologicznego?Problem ten dotyczy również operatowrów wózków idłowych. Uprzejmie proszę o wyrażenie zgody na odzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami samochodowymi przy udziale prawa jazdy tylko kat. kat. B pomimo stwierdzenia trwałego uszkodzenia błędnika prawego.
Dotychczas posiadałem uprawnienia kat. A, B i B1 .
Do dnia 16.07.2013 sądziłem, że nie mam prawa do odwołania, traktując orzeczenie lekarskie z Małopolskiego Ośrodka Medycyny Pracy z dnia marca 2013 jako cytuje ''ostateczne".
W Urzędzie Miasta Krakowa, Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców poinformowano mnie, ze mam prawo wnieść prośbę o zmianę decyzji.
Prośbę o zmianę decyzji uzasadniam tym, że:
1) Przez ponad 50 lat prowadzenia samochodu codziennie nie miałem żadnego wypadku ani nie byłem karany.
2) Skutki uszkodzenia jednego z błędników usiłowałem sprawdzać jeżdżąc na rowerze i nie miałem żadnych zawrotów głowy ani zachwiań równowagi, oczopląsu itp.
3) W okresie posiadania prawa jazdy dojeżdżałem codziennie rowerem do garażu
tam i z powrotem i również nie miałem żadnych objawów błędnikowych.
4) Byłem również z wizyta lekarską u laryngologa w swoim Ośrodku Zdrowia i skierowano mnie do Neurologa, który po przebadaniu mnie stwierdził, że nie mam objawów utraty równowagi uzasadniając, że funkcje prawego chorego błędnika przejął błędnik lewy a uszkodzenie błędnika mogło nastąpić przed wieloma laty a nawet w dzieciństwie. Więc przez wiele lat prowadziłem samochód z jednym błędnikiem nie powodując wypadków.
5) Z wiekiem mam problemy zdrowotne innego rodzaju, które utrudniają mi poruszanie się piechotą głównie przy dźwiganiu idąc z zakupami do domu. Żona (78 lat) nie ma prawa jazdy i porusza się o lasce, a mieszkamy tylko we dwoje.
Dołączam zaświadczenia lekarskie.
6) Jestem po dwóch operacjach rakowych a to -jelita grubego i wątroby i wymagam ciągłego kontaktu z Kliniką Onkologiczną. W takiej sytuacji samochód jest mi niezbędnie przydatny bo czuje się coraz słabszy i mam trudności w podnoszeniu nóg wsiadając do tramwaju czy autobusu.
7) Moją sprawność w kierowaniu samochodu potwierdza badanie Pracowni Psychologicznej w Małopolskim Ośrodku Medycyny Pracy, który orzekł „brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami” bezterminowo.
Jak również badanie lekarski było bez przeciwwskazań, poza błędnikiem.
by Kris
(City)
Choroba Menier'a wywiad lekarski
Czy możesz prowadzić samochód jak masz chorobę Menier'a i zaburzenia równowagi? Witam, jestem osobą z prawem jazdy o kat.B. Do tej pory jeździłem tylko prywatnie samochodem (od 2009 r.). Od 2011 roku mam również podejrzenie choroby Menier'a.
Ostatnio dostałem dodatkowe uprawnienia do prowadzenia samochodu służbowego w miejscu pracy (na co dzień praca biurowa, mniej więcej raz w tygodniu podróż służbowa). Moje pytanie?
Czy powinienem jeździć samochodem służbowym w miejscu pracy? Często odczuwam piski w uchu, co powoduje u mnie dodatkowy stres i zdenerwowanie. Również stres (spowodowany m.in jazdą samochodem służbowym _odpowiedzialność za cudze mienie i życie ludzkie) powoduje u mnie te piski - i kółko się zamyka.
Proszę o pomoc co robić.
W tym wideo odpowiem Ci na pytanie,
czy cierpiąc na chorobę Menier'a możesz jeździć /jako kierowca oczywiście/ samochodem?
...........
Cześć, nazywam się Darek Kraśnicki i zacznę od zapytania mojego widza.
Witam, jestem osobą z prawem jazdy kategorii B.
Do tej pory jeździłem tylko prywatnie samochodem (od 2009 r.).
Od 2011 roku mam również podejrzenie choroby Menier'a. /No jest teraz 2014/
Ostatnio dostałem dodatkowe uprawnienia do prowadzenia samochodu służbowego w miejscu pracy
(na codzień praca biurowa, mniej więcej raz w tygodniu podróż służbowa).
..
Moje pytanie?
Czy powinieniem jeździć samochodem służbowym w miejscu pracy?
Często odczuwam piski w uchu, co powoduje u mnie dodatkowy stres i zdenerwowanie.
Również stres
(spowodowany m.in jazdą samochodem służbowym, odpowiedzialność za cudze mienie i życie ludzkie)
powoduje u mnie te piski
- i kółko się zamyka.
Proszę o pomoc co robić.
...................
Problem z tym schorzeniem polega na nagłych napadach z objawami nudności, wymiotów,
zawrotów głowy, wspomnianych szumów w uszach.
Często towarzyszy temu oczopląs.
Znam przypadek, że osoba podczas napadu nagle upadła i doznała jakiegoś złamania.
Oczywiście objawy wymieniłem skrótowo i więcej możesz doczytać sobie na różnych branzowych forach
czy dowiedzieć się od swojego lekarza prowadzącego - jak masz podejrzenie tej choroby u siebie.
Natomiast główny problem polega na zawrotach głowy, które świadczą o zaburzeniach
narządu równowagi.
Tym czasem u kierowców.. "w każdym przypadku wymagana jest całkowita sprawność narządu równowagi".
....
Czyli mając chorobę Menier'a raczej stracisz całkowicie prawo jazdy,
nie mówiąc o prowadzeniu auta służbowego.
Jest to logiczne, bo nagły napad zaburzeń równowagi za kierownicą może mieć tragiczne konsekwencje.
Podczas badania narządu równowagi, lekarz ma obowiązek zapytać Cię o to schorzenie lub jego brak,
natomiast po ostatnich zmianach przepisów teoretycznie są sankcje,
za udzielenie odpowiedzi niezgodnej z prawdą.
..............
Jak to wygląda w praktyce?
Znam kilka osób, które straciły prawko po tym, jak lekarz zgłosił je do wydziału komunikacji,
a potem zostały skierowanie na badania do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.
..
Na szczęście schorzenie jest bardzo rzadkie, ale jeżeli masz jakieś osobiste doświadczenie,
to chętnie usłyszę twoje zdanie.
Głównie mi chodzi, jak potoczyły się losy twojego prawa jazdy?
Kto zgłosił Cię do wydziału komunikacji?
Jakie było podejście lekarzy WOMP do twojego przypadku?
...
Ok, na tym koniec straszenia.
Jak Ci się ten filmik spodobał, to daj like'a lub kciuka,
jak rozwiązał Ci jakiś problem to podziel się nim na swoim portalu społecznościowych
lub ulubionym forum.
Koniecznie też subskrybuj mój kanał Lekarz Medycyny Pracy.
Raz na tydzień przesyłam jakiś materiał dotyczący badań kierowców.
....
Na tym kończę, mówił Darek Kraśnicki, specjalista medycyny transportu z Wrocławia
i do zobaczenia w moim kolejnym wideo.
by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław Żernicka)
Stan narządu równowagi a prawko?
Cześć, nazywam się Darek Kraśnicki
i w tym filmie odpowiem na pytanie,
czy zaburzenia równowagi mogą być przyczyną niedopuszczenia przez lekarza do kursu prawa jazdy.
Szanowny Panie Doktorze,
Mam pytanie odnośnie błędnika i równowagi.
Czy samo zaburzenie równowagi może być przyczyną tego, że lekarz nie wyda zgody pozwalającej na rozpoczęcie kursu prawa jazdy?
Mam stopień o niepełnosprawności (paragraf 26 pkt. 1 lit I, F)
Dotyczy to padaczki i głuchoty na jedno ucho. Oprócz tego mam uszkodzony błędnik. Równowagę na rowerze utrzymam, na rolkach jeździłem, nie mam omdleń czy chorób lokomocyjnych podczas jazdy pociągiem, czy samochodem jako pasażer ani zawrotów głowy.
Padaczkę miałem jako małe
dziecko (ostatni raz chyba 15 lat temu). W późniejszym okresie badania EEG
wychodziły w normie. A więc mam właściwie tylko problem z ustaniem na palcach z zamkniętymi oczami i rękoma przed siebie. W związku z tym czy
jeżeli "obleje" test stania na palcach z wyciągniętymi rękami do przodu i
zamkniętymi oczami (a więc właściwie tylko problem z równowagą) dyskwalifikuje mnie od zrobienia prawa jazdy?
Lekarz uprawniony powinien na podstawie osobistego badania wykluczyć zaburzenia równowagi. Wykonuje on kilka prób,
opisanych w rozporządzeniu ministra zdrowia.
Niestety ustawodawca nie dopuszcza istnienie zaburzeń równowagi u osób prowadzących pojazdy mechaniczne, więc w tym przypadku orzeczenie
lekarskie będzie raczej negatywne.
zacytuję z rozporządzenia ministra zdrowia
" Stan narządu równowagi
- w każdym przypadku wymagana całkowita sprawność narządu równowagi."
Jeżeli masz jakieś swoje unikalne doświadczenia
w podobnej sytuacji istnienia zaburzeń równowagi,
to zapraszam Cię do komentarza tego filmiku.
Również na stronie badania lekarskie kierowców.pl
możesz się zapisać do mojego darmowego newslettera, gdzie omawiam inne ciekawe przypadki.
Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia.
Click here to read or post comments
by Agnieszka
(Zawiercie)
Mam wrodzona wadę wzroku (zaćma wrodzona oka prawego operowana we wczesnym stadium noworodkowym) i jako dziecko nosiłam okulary korekcyjne, jednak oko prawe widziało bardzo słabo.
Obecnie jestem osoba jednooczna (drugie oko przejęło funkcje chorego i jak dla mnie nie stanowi to problemu). Ubiegając się o prawo jazdy kat. B, myślałam ze wada wzroku będzie największym przeciwwskazaniem.
jednak nie....
6 lat temu przeszłam bakteryjne zapalenie opon mózgowych z licznymi powikłaniami kardiologicznymi (wszczepienie sztucznej zastawki serca) i neurologicznymi (zespól móżdzkowy) ataksje .
(chwiejność chodu wyćwiczyłam i opanowałam do tego stopnia ze teraz w zasadzie jej nie ma. W sumie minęło już sporo czasu od momentu zachorowania (miewam niewielkie zawroty podczas chodzenia, ale tylko po niepewnym podłożu lub gdy jest zupełnie ciemno i nie wiem co mnie otacza).
będąc na badaniu lekarskim poprzedzającym rozpoczęcie kursu i opowiedzeniu historii mojej choroby, lekarka stwierdziła, iż nie wzrok a zaburzenie równowagi będzie stanowiło przeszkodę, skierowała mnie na badanie dodatkowe - laryngologiczne. Lekarz stwierdził w badaniu iż słuch jest prawidłowy jednak równowaga dyskwalifikuje mnie jako kierowce.
Badanie wyglądało w następujący sposób: stanie na jednej nodze z zamkniętymi oczyma przez min. 15 sekund. Bylo to dla mnie nie do przejścia.
nie dając za wygrana poćwiczyłam w domu i jestem w stanie przejść to badanie ale mając otwarte oczy. Uzyskanie prawa jazdy jest dla nie bardzo ważne. zaznaczam iz nie cierpię na chorobę lokomocyjna, nie boje się wysokości (chodzę po górach) ani nierównego terenu pod warunkiem,
ze mam jakiś punkt, o który mogę się wsprzec (jakieś oparcie poręcz czy druga osoba) opinia negatywna badania nie do końca jest dla mnie zrozumiała, gdyż siedząc w samochodzie nie czuje się nie pewnie, nie boje sie ze sie przewrócę, Taka niepewność odczuwam chodząc ale to tylko w określonych sytuacjach. Proszę o wyjaśnienie przyczyn tej negatywnej opinii.
@Lekarz zbadał zgodnie z wytycznymi z rozporządzenia ministra zdrowia i jego opinia raczej była prawidłowa.
Tym nie mniej nawet od tego można się odwołać, jeżeli się z tym nie zgadzamy.
Domniemany brak choroby lokomocyjnej czy wysokościowej nie ma raczej większego znaczenia
Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!
Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.