Wczesniejsze badania kierowcy po alkoholu WOMP
by Paweł
(Wrocław)
Wcześniejsze badania kierowcy po alkoholu WOMP /przed upływem roku/.
Witam Panie Doktorze.Mojemu szwagrowi zabrano prawo jazdy kat ABCE , za jazdę pod wpływem alkoholu(0.52 promila). Dostał skierowanie na badania do WOMP, niestety wynik był negatywny.
Pani doktor na podstawie wyników prób wątrobowych stwierdziła że nadużywa alkoholu.
Zatrzymanie prawa jazdy miało miejsce 28.09.2009 i wyrokiem sądu kara ma trwać rok od tej daty. Natomiast negatywne orzeczenie zostało wydane 11.01.2010 z terminem następnego badania za rok.
W wydziale komunikacji powiedzieli nam ,że jeżeli nie zrobi badań z wynikiem pozytywnym do 28.09.2010 to po tym terminie będzie musiał ponownie zdawać egzamin.Chcę jeszcze dodać ,że na orzeczeniu jest tylko zapis o przeciwwskazaniach do wykonywania zawodu kierowcy, nie natomiast jakie to są przeciwwskazania.
Po tym długim wstępie mam kilka pytań.
- Czy na badania w WOMP można iść wcześniej,niż podany termin następnego badania?
- Czy potrzebne jest skierowanie i od kogo?
- Czy wizyta w poradni odwykowej i ewentualna terapia coś pomoże?
Bardzo proszę o radę,
jak wybrnąć z tej trudnej sytuacji?Ponieważ szwagier nie może jeździć samochodem , ja wszędzie Go wożę i widzę jak bardzo tym się gryzie. Jest mi Go bardzo żal,choć sam jest sobie winien.Bardzo chciałbym mu pomóc.Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
Moja odpowiedźNastępne badania muszą być zrobione w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy /WOMP/
Skierowanie nie jest potrzebne.
Terapia może się przydać, bo za rok orzeczenie może być znowu negatywne.
Niestety, jeżeli orzeczenie negatywne zostało wydane na rok, to nie ma szansy aby zrobić to 3 miesiące wcześniej.
Jeżeli w trakcie badania lekarskiego zrobiono konsultację psychologiczną, to powtórne badanie po roku, wynika jeszcze z innych przepisów.
Ciąg dalszySzwagier miał robiony cały zestaw badań ,także psychotesty. Wszystko przeszedł pozytywnie. Tylko te wyniki wątrobowe budziły zastrzeżenia .
Czy na decyzji negatywnej powinno być uzasadnienie? Nawet nie wiemy, czy w ogóle powinien podjąć jakieś ewentualne leczenie. Dziękuję za odpowiedź i każdą radę.
- Niech szwagier się odwoła, do instytutu medycyny pracy
- Zanim wyznaczą termin, to minie z miesiąc, tylko musiałby się wziąć za siebie i pojechać już z lepszymi wynikami i zaświadczeniem, że podjął leczenie.