Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
Stopnie niepełnosprawności
Czy mając upośledzenie umysłowe i stwierdzoną niepełnosprawność Znacznego stopnia przejdziesz badania lekarskie na prawo jazdy kategorii B?
W ostatnim czasie dostałem dwa zapytania od osób ze stwierdzonym stopniem niepełnosprawności z powodu upośledzenia umysłowego. Jedna chce zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony, druga zrobić prawo jazdy.
Można by powiedzieć, że ciekawe maile chodzą parami.
Witam panie Dariuszu Mam takie Pytanie w sprawie prawka
Jestem osobą niepełnosprawną upośledzenie umysłowe znaczne dodam, że jeszcze 6 miesięcy temu miałem upośledzenie lekkie. Od urodzenia miałem lekkie a teraz była komisja o te 1000 zł pielęgnacyjnego, bo się kończyło i dostałem stopień znaczny.
I też posiadam rentę z ZUS-u 600 zł,
i chciałbym się dowiedzieć czy mam jakieś szanse, że przejdę badanie lekarskie na prawo jazdy pozytywnie
Nie mam żadnych chorób typu schizofrenia, autyzm, ADHD. I tak dalej ja się upieram, że mam stopień lekki, ponieważ jestem w miarę normalną osobą ale na papierach mam znaczny.
I jeszcze jedno pytanko, bo inni też mówią, że ja mogę ale mama się martwi. że stracę to pielęgnacyjne lub tą rentę i czy jest w ogóle sens robić prawko jak mogę stracić pieniądze.
Na orzeczeniu mam, że jestem tylko niezdolny do pracy. Moja odpowiedź Powiem szczerze, że o ile z osobą chcącą zostać ochroniarzem sprawa jest stosunkowo prosta, bo przepisy jednoznacznie wykluczają możliwość tego zawodu przez osoby mające upośledzenie umysłowe, to z prawem jazdy sytuacja jest nieco inna.
Żaden przepis wprost nie wymienia tego schorzenia jako przeciwwskazania do prawka.
Tym nie mniej lekarz Oceniając twój stan zdrowia w zakresie stanu psychicznego ma uwzględnić między innymi:
2)poważny niedorozwój umysłowy;
6. W przypadku istnienia u osoby badanej tego niedorozwoju może orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, jeżeli wskazuje na to opinia lekarza specjalisty w dziedzinie psychiatrii lub psychologa, oraz przeprowadzasz regularne kontrolne badania lekarskie, właściwe dla swojego przypadku.
Oznacza to z reguły konieczność przejścia dodatkowo płatnych badań psychologicznych lub psychiatrycznych, a efekt końcowy może nie być po twojej myśli.
Również prawko dostaniesz raczej terminowe i musisz płacić za kontrolne badania lekarskie.
Czy posiadanie prawa jazdy ma wpływ na utratę świadczeń?
Nie sądzę, ale pogorszenie stanu zdrowia może skutkować utratą prawa jazdy, a pośrednio pieniędzy w to zainwestowanych.
Co w tym przypadku jest nie bez znaczenia. W sumie jedna trzecia renty. ]Czy osoba niepełnosprawna może mieć prawo jazdy kategorii B?]
Dzień dobry mam pytanie do Pana. Mam orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym
Czy z moim upośledzeniem mogę starać o prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej na kat B? Symbol niepełnosprawności 01-U Pytanie jest źle postawione, bo o prawko może starać się każdy niezależnie od swojego stanu zdrowia.
Natomiast problemem może być przejście badań lekarskich no i poniesione przy okazji koszty. A niepełnosprawni raczej do majętnych nie należą.
Decyduje tutaj nie tyle nazwa stopnia czy symbol niepełnosprawności lub choroby ale faktyczne upośledzenie, które może być przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Ważna jest też możliwość skorygowania zdolności do jazdy poprzez kod ograniczeń wpisany do prawa jazdy.
Czyli np osoba z symbolem 05-R czyli upośledzeniem narządu ruchu ma większe szanse niż 01-U lub 02-P czyli upośledzeniem umysłowym lub chorobą psychiczną.
Nie za bardzo wiem na dzisiejszy stan wiedzy, jakby to upośledzenie umysłowe u kierowcy skorygować aby nie stanowił zagrożenia dla siebie i innych w ruchu drogowym.
W przypadku padaczki lub cukrzycy a więc 06-E czy 11-I norma zdrowotna i częstotliwość badań lekarskich jest dość dokładnie określona i szansa jakaś jest.
Ale np padaczka czy cukrzyca raz może być przeciwwskazaniem a pod pewnymi warunkami nie musi. Czyli sytuacja jest dynamiczna i zależy od przebiegu schorzenia.
04-O - choroby narządu wzroku raczej wykluczają prawko.
W przypadku innych chorób decyduje lekarz uprawniony do badań kierowców i trudno mi powiedzieć, jak będzie w twoim konkretnym przypadku. ... Jakie jest rozwiązanie w twojej sytuacji? Pójdź do swojego lekarza rodzinnego lub specjalisty, który cię leczy i poproś o jakąś pisemną opinię.
Jeżeli ten lekarz będzie widział problem, to z dużym prawdopodobieństwem tak samo będzie u lekarza uprawnionego do badań kierowców. Jeżeli widzi jakąś szansę, to warto spróbować.
W przypadku Upośledzenia Umysłowego ja poprosiłbym o ocenę intelektu przez psychologa transportu.
Jaki będzie wynik końcowy? Tego naprawdę nie jestem w stanie przewidzieć opierając się tylko na symbolu niepełnosprawności czy nazwie schorzenia.
Witam, mam pytanie odnośnie odebrania prawa jazdy osobie, która nie ma orzeczonych zaburzeń (dość poważnych) psychicznych.
Zachowanie jest dość niepokojące, osoba staje się agresywna wobec osób które nic nie zawiniły.. obcych osób...a wobec rodziny dochodzi do rękoczynów. To kobieta. Wiem, że matka założyła już niebieską kartę.
My jako sąsiedzi zastanawiamy się żeby założyć sprawę o nękanie, ale boimy się bo kobieta siedząc (często) w aucie patrzy z taką nienawiścią jakby miała nas zaraz rozjechać.
Czy można przebadać taką osobę przymusowo? Gdzie można to zgłosić? zanim dojdzie do nieszczęścia