by Maria
(Dolnośląskie)
Zasady badań kierowców zawodowych i skierowania
Czy obowiązuje skierowanie na badania lekarskie po kwalifikacji wstępnej?
Witam! bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie. Mój syn jest bezrobotny. W 2008r. uzyskał prawo jazdy kat.D. Zapisał się na szkolenie kwalifikacji wstępnej, żeby móc pracować jako kierowca autobusu - przewóz osób.
Na kurs nie są wymagane żadne dodatkowe badania lekarskie. Jednak aby uzyskać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wstępnego musi przed uzyskaniem zaświadczenia przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku kierowcy autobusu.
Lekarz uprawniony do badań kierowców i jednocześnie badań profilaktycznych pracowników chce na takie badanie skierowania od pracodawcy , albo od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Tego warunku syn spełnić nie może, bo jest bezrobotny.
Ewentualny pracodawca warunkuje zatrudnienie posiadaniem już przed podjęciem pracy wszystkich dokumentów, w tym zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy. Będę wdzięczna za odpowiedź,bo jest to dla mnie sprawa bardzo ważna mój adres Z poważaniem
Moja odpowiedź
Klasyczny problem kiepskiego prawa, w zasadzie sytuacja przewidziana w stosunku do przedsiębiorców jeszcze przed wprowadzeniem kwalifikacji wstępnej .
Badania z art 39j Ustawy o Transporcie Drogowym mają się odbywać w zakresie i na zasadach określonych w Kodeksie pracy.
Sugeruje to obowiązek posiadania skierowania i zupełnie nie uwzględnia sytuacji osób bezrobotnych a nawet właścicieli firm/nie podlegających pod Kp.
Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!
Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.