by Dariusz
(Wroclaw)
Czy 30 godzin praaktycznych kursu wystarczy do egzaminu?
Kiedy podejść do egzaminu praktycznego na prawko kat B? Ten artykuł spróbuje wyjaśnić kursantom, w jaki sposób ocenić swoją gotowość do egzaminu.
W miarę uczestnictwa w kursie nauki jazdy i stopniowych postępach w jeździe, w głowie każdego ucznia kiełkuje pytanie "kiedy będę gotowy do egzaminu?"
Proponuję się zastanowić nad motywami instruktora jazdy, który podejmuje ostateczną decyzję.
Zanim podejdziesz do egzaminu jest kilka znaków szczególnych , na podstawie których ocenia cię instruktor.
Po kilkudziesięciu godzinach jazdy zaczynasz wykonywać większość manewrów przyzwoicie i jeździć po różnych drogach bez większych uwag "swojego nauczyciela", i daje mu to znać, że wchodzisz w końcową fazę swojego szkolenia.
O ile na początku instruktorzy próbowali Cię nauczyć bezstresowo podstaw, od tej chwili stają się bardzo wymagający i "marudni", jeżeli chodzi o szczegóły poprawnych manewrów. Starają się wyjaśnić, dlaczego masz robić tak, a nie inaczej.
Musisz niestety zaufać mu w tym momencie, że robi się tak dla twojego dobra, tak aby maksymalnie zwiększyć szanse na egzaminie państwowym.
Więc jakie są minimalne wymagania dla kursanta?
1) Musisz umieć wykonać podstawowe manewry za pierwszym razem. Egzaminatora nie będzie obchodziło, że zrobisz to idealnie za drugim, najlepiej po udzieleniu wskazówek. Ile razy będąc już prawdziwym kierowcą będziesz ruszał normalnie na zielonym świetle ? Czy nie lepiej od razu, bez zrobienia kangura i zgaszonego silnika ??
2) Strefa egzaminacyjna jest z reguły zatłoczona. Tym niemniej twój instruktor będzie wymagał od Ciebie poprawnej jazdy, dając tylko polecenia w którym kierunku masz jechać lub gdzie następnie skręcić.
Obserwacja drogi, zmiana pasa ruchu, dostosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji powinno być całkowicie samodzielne. Wszelkie opóźnienia lub brak płynności w podejmowaniu decyzji tylko oddalają decyzję o podejściu do egzaminu państwowego.
3) W każdej strefie egzaminacyjnej jest dwupasmowa droga na której można rozwinąć większą prędkość, a potem płynnie trzeba włączyć do ruchu np na trójpasmowym rondzie.
Następnie z powrotem zjechać na drogę dwupasmową wykonując sprawnie manewry wyprzedzania, omijania oraz inne, aby nie zatamować ruchu lub nawet spowodować wypadku. Wyprzedzania nie lubią szczególnie kobiety i śni im się to po nocach !!
Oczywiście lista ta powinna uwzględniać inne sytuacje dostosowane do miejscowych warunków
Czy są inne czynniki poza techniką jazdy ??
Pierwszym jest stopień twojego zdecydowania w podejmowaniu decyzji w różnych sytuacjach drogowych.
Jeżeli masz "zajęcze serce", to nawet poprawne wykonanie manewrów nie uchroni Cię przed dodatkowymi jazdami.
Poziom twojej wiedzy jest istotny, ale tylko w powiązaniu z wiarą w Siebie. Musisz także pamiętać o stresie, który jest nieodłącznie związany z egzaminami na prawo jazdy.
Na koniec sam musisz uczciwie sobie udzielić odpowiedzi na pytanie: Czy mam na tyle wewnętrznej siły i umiejętności, aby zdać egzamin za pierwszym razem ?.
Spójność twoich poczynań jest kluczowa dla sukcesu. Twój instruktor naprawdę chce, abyś zdał egzamin państwowy na wysokim poziomie. Ostatecznie to twój sukces jest ukoronowaniem jego ciężkiej pracy oraz decyduje o renomie szkoły, którą reprezentuje.
Za nim zasłużysz na gratulacje, pamiętaj aby dokupić kilka godzin jazdy doszkalającej w przerwie pomiędzy egzaminem wewnętrznym a państwowym. Te jazdy mogą decydować o twoim sukcesie, szczególnie gdy przerwa pomiędzy nimi jest długa.
Na tym etapie twoje umiejętności nie są na tyle utrwalone, aby pozwolić sobie na taryfę ulgową przed samym finałem.
Mój artykuł nie odpowiada konkretnie 'ile godzin trzeba zaliczyć, aby zdać egzamin na prawko'.
Po prostu tyle, a z się nauczysz jeździć !!
Na pewno po zaliczonym egzaminie uśmiechniesz się po gratulacjach i brawach , zdających z Tobą kolegów/koleżanek oraz małe ich refleksje "a ja zdawałam już 5 razy", "a ja podchodzę po raz jedenasty" - cytaty autentyczne z egzaminu mojej żony w 2005 roku.
Na pewno się zorientowałeś, że zdała za pierwszym razem, chociaż musiała dokupić nieco jazd dodatkowych.
Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!
Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.