Orzeczenie lekarskie dla kierowców zawodowych 2015 rok
Sprawdź, jak wyglądają najnowsze orzeczenia lekarskie dla kierowców zawodowych wprowadzone w 2015 roku rozporządzeniem ministra zdrowia.
W tym wideo opowiem Ci o nowym wzorze orzeczenia dla kierowców zawodowych. Być może rozwiąże ono problemy, które były związane z poprzednim wyglądem tego dokumentu?
Początkiem kwietnia 2015 roku ukazał się nowy wzór orzeczenia lekarskiego dla pracowników badanych na podstawie przepisów Kodeksu pracy.
Poza zmianami kosmetycznymi, najważniejszą informacją dla kierowców zawodowych jest zmiana nazwy z zaświadczenia na orzeczenie.
Ten drobiazg powodował, że urzędnicy wydziałów komunikacji starostw powiatowych nie chcieli przyjmować starych orzeczeń w formie zaświadczeń i w obiegu krążyły różne druki, najczęściej z nagłówkiem orzeczenie i kombinacją różnych podstaw prawnych.
Ponieważ powiatów jest koło 350, to kierowcy przechodzili prawdziwą gehennę zależną od widzimisię urzędników. Sam miałem ciągłe reklamacje kierowców podległych pod różne egzotyczne wydziały komunikacji i trudno było się wytłumaczyć, że to nie lekarz jest niedouczony. Im wydział był mniejszy, tym fanaberie większe.
Teoretycznie orzeczenia mają być wydawane na podstawie skierowania, ale za bardzo nie widzę tego dla kierowców jeszcze nie zatrudnionych, robiących dopiero kwalifikację wstępną.
Również nie widzę miejsca na kody ograniczeń czyli np okulary czy jakiekolwiek inne.
.............................. Na samym dole jest miejsce na dwie pieczątki lekarskie - uprawniony do badań kierowców i profilaktycznych.
Na pouczeniu przeczytasz, gdzie masz się odwołać i są to wojewódzkie ośrodki medycyny pracy. Równie ważne jest wydawanie orzeczenia w dwóch egzemplarzach, z których jeden zostawiasz sobie, a drugi oddajesz pracodawcy. .. Na tym kończę.
Czy nowy wzór orzeczenia lekarskiego rozwiąże problemy kierowców zawodowych? Pożyjemy...zobaczymy. Jak tak, to naprawdę będę się cieszył.
Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia, lekarz medycyny transportu i do zobaczenia w kolejnym wideo.
Comments for Nowe orzeczenie kierowców zawodowych od 2015 roku
Orzeczenie - bez dokończenia konsultacji specjalistycznych? by: Anonymous
Witam.
Zwracam się z następującym pytaniem: czy lekarz medycyny pracy ma obowiązek wystawić orzeczenie czy też może od tego odstąpić?
Pracodawca skierował mnie na badanie wstępne (kierowca zawodowy). Lekarz medycyny pracy miał zastrzeżenia. Skierował mnie na konsultacje. Otrzymałem negatywną odpowiedź od specjalisty. Nie wróciłem z tą odpowiedzią do lekarza. Zrezygnowałem z tej pracy. Czy w tej sytuacji lekarz medycyny pracy ma prawo wystawić orzeczenie negatywne i zgłosić sprawę do odpowiedniego organu, pomimo, iż nie dostarczyłem do niego odpowiedzi specjalisty?