Światła w Clio egzamin , podstawowe informacje opracowane przez szkołę jazdy Euforia Wrocław Kniaziewicza 28/1A
nie są prostym elementem dla osób szkolonych na innych pojazdach.
Światła przeciwmgłowe (potocznie zwane przeciwmgielnymi) jest to jeden z typów oświetlenia samochodowego, przeznaczony do oświetlenia drogi w warunkach niedostatecznej widoczności.
mogą być przednie albo tylne. W Clio występują z tyłu pojazdu.
Jak je włączamy?
1. Najpierw włączamy światła mijania (patrz zielona kontrolka na tablicy),
bez świateł mijania nie włączysz świateł przeciwmgłowych.
2. Na tej samej dźwigience (obok pokrętła świateł) /wstawić symbol/ jest grubsze pokrętło przekręć je do siebie, na tablicy pokaże się kontrolka świateł przeciwmgłowych w kolorze żółtym. Aby wyłączyć, to samo pokrętło przekręć jeszcze raz do siebie, a kontrolka światła przeciwmgłowe i ich kontrolka znikną.
Światło przeciwmgłowe w Clio III jest jedno, w kolorze czerwonym i sprawdzamy je z tyłu pojazdu, a nie z przodu!
Przednie światło przeciwmgłowe jest nieobowiązkowe, tylne obowiązkowe. Tylne światło przeciwmgłowe mogą być stosowane wyłącznie wtedy jeżeli widoczność jest ograniczona do 50 m, jeżeli ten warunek nie jest spełniony, natychmiast należy je wyłączyć, bo będziesz olśniewał jadących za Tobą.
Natężenie światła tych świateł jest wyraźnie większe niż natężenie światła świateł pozycyjnych tylnych.
Inne światła w Clio:
* Światła w pozycyjne * Świata mijania * Światła drogowe * Światła oświetlające tablicę tablice rejestracyjną * Światła stopu *Światła w Clio cofania * Światła kierunkowskazów * Światła awaryjne
Celem tych świateł jest wyznaczenie pozycji naszego pojazdu pozostawionego w miejscu o niedostatecznej widoczności.
Jak je włączamy?
Po przekręceniu pokrętła na dźwigience po lewej stronie kierownicy jeden raz do symbolu jak obok, na tablicy rozdzielczej w samochodzie pojawi się lampka kontrolna w kolorze zielonym o symbolu jak obok,
ALE w niektórych samochodach nie instaluje się lampki kontrolnej działania tych świateł, zastępuje ją wówczas oświetlenie tablicy rozdzielczej, które włącza się równocześnie z włączeniem świateł pozycyjnych. I TAK JEST W CLIO III.
|
Tutaj wystarczy popatrzeć czy po przekręceniu pokrętła masz oświetloną tablicę rozdzielczą (można przyłożyć dłoń do wskaźników, jeśli świeci słońce) i czy kreska na pokrętle jest na tej samej wysokości z symbolem świateł pozycyjnych. |
UWAGA: Sprawdzamy bez przekręconego kluczyka w stacyjce.
Celem tych świateł jest oświetlenie drogi przed pojazdem na odległość co najmniej 40 m.
Pamiętaj! Jeżeli sprawdzałeś wcześniej światła pozycyjne z tyłu pojazdu to po włączeniu świateł mijania, nie leć na tył samochodu i nie sprawdzaj jeszcze raz czy coś się z tyłu zmieniło w oświetleniu.
Nie pozwól sobie na niepotrzebne uwagi egzaminatora. Intensywność świateł pozycyjnych i mijania z tyłu pojazdu zostaje taka sama. Sprawdź to sam. Stań z tyłu pojazdu, poproś instruktora, albo inną osobę o przełączenie świateł najpierw na pozycyjne, a później na mijania. |
|
Uważaj, jeżeli świeci słońce możesz mieć kłopot ze stwierdzeniem, pokazaniem, czy światła mijania faktycznie są czy ich nie ma. Zasłoń własnym ciałem słońce i przyłóż dłoń do szkła reflektora.
Efekt murowany, od razu je zobaczysz.
Światła drogowe powinny oświetlać drogę na odległość co najmniej 100 m przed pojazdem, przy dobrej przejrzystości powietrza. Są barwy białej lub żółtej selektywnej.
Tak samo nie szukaj ich z tyłu pojazdu, jeżeli wcześniej sprawdziłeś światła pozycyjne, bądź mijania.
Cel świateł drogowych to oświetlenie drogi przed, a nie za pojazdem. Funkcjonują one tylko po włączeniu świateł mijania. Po włączeniu świateł drogowych na tablicy rozdzielczej w samochodzie, powinna świecić się kontrolka barwy niebieskiej.
Jak je włączamy? Światła drogowe w CLIO III Pamiętaj o kolejności! : 1. najpierw światła mijania (przekręć dwa razy pokrętło na dźwigience z lewej strony kierownicy, będziesz miał światła mijania), następnie 2. pociągnij do siebie i puść tę dźwigienkę, a pokaże się niebieska kontrolka MASZ ŚWIATŁA DROGOWE, 3. aby je wyłączyć jeszcze raz pociągnij dźwigienkę do siebie MASZ ŚWIATŁA MIJANIA. |
|
Światła w Clio Oświetlające tablicę rejestracyjną
Są barwy białej oświetlają tylną tablicę rejestracyjną. Nie szukaj oświetlenia tablicy rejestracyjnej z przodu pojazdu, bo go z przodu samochodu nie znajdziesz.
Oświetlenie powinno zapewniać możliwość odczytania znaków na tablicy, przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 20 m. Liczby świateł nie określa się.
W CLIO III są dwie lampki.
Jak je włączamy?
Sprawdzisz je po włączeniu świateł pozycyjnych. Idź na tył samochodu, pochyl się do tablicy, pod lampkę oświetleniową, a je zobaczysz albo przyłóż dłoń do lampki pod tablicą rejestracyjną. Stosuj tę metodę zwłaszcza w sytuacji gdy ostro świeci słońce. (patrz wyżej)
Co najmniej 2, ale nie więcej niż 4 z tyłu pojazdu. Powinny zaświecić się po wciśnięciu hamulca roboczego (nożnego), ale tylko wtedy gdy masz przekręcony kluczyk w stacyjce.
Masz poprosić egzaminatora o pomoc czyli sprawdzenie, czy po naciśnięciu hamulca zaświeciły się światła stopu. Zaświecą się w tym samym miejscu co światła pozycyjne, ale znacznie jaskrawiej.
Jak będziesz prosił egzaminatora o pomoc i On będzie naciskał hamulec, a Ty sprawdzasz i świateł stopu nie ma, popatrz czy: egzaminator nie naciska pedału sprzęgła, a po drugie czy masz przekręcony kluczyk w stacyjce, inaczej mówiąc, czy świecą się kontrolki na tablicy rozdzielczej.
W CLIO III są trzy światła stopu: jedno na górze tylnej szyby i dwa po boku samochodu.
Koloru białego lub żółtego selektywnego, jedno lub dwa.
W Clio III są dwa, koloru białego.
Jak je włączamy?
Sprawdzisz je po przekręceniu kluczka (pokażą się kontrolki na tablicy rozdzielczej). Wprowadź bieg wsteczny, puść sprzęgło (wolno Ci bo silnik nie pracuje), idź na tył samochodu, świecą się dwie białe lampy cofania.
Przednie, tylne, boczne (nie wymagane, jeżeli długość pojazdu nie przekracza 6 m i nie jest on przewidziany do ciągnięcia przyczepy).
Jak je włączamy?
Sprawdzisz je po przekręceniu kluczyka w stacyjce (patrz czy są kontrolki na tablicy rozdzielczej) i wtedy dźwigienka do góry albo w dół. Pamiętaj, masz obejść samochód i sprawdzić każdą z żarówek.
Zapamiętaj: są 3 (a nie 2 dwa) kierunkowskazy z prawej i z lewej strony samochodu.
Żółte (jak kierunkowskazy), bo to nic innego jak włączenie wszystkich kierunkowskazów.
Jak je włączamy?
Sprawdzamy je po przekręceniu kluczyka bądź bez.
Razem jest ich sześć.
http://oskeuforia.pl/swiatlayaris/
Pamiętaj, że to od tych czynności rozpoczyna się egzamin państwowy!!!
*strona opracowana przez Euforia Wrocław Światła w Clio i Medycyna pracy Wrocław |
Masz jakieś uwagi czy porady na ten temat? Po prostu podziel się z innymi kursantami!
Kliknij poniżej aby zobaczyć Co napisali inni Goście tej strony.....
Click below to see contributions from other visitors to this page...
Swiatla Ford Galaxy z przyczepa Kat B+E Not rated yet
Światła Ford Galaxy z przyczepą Kat B+E
Pierwsze- światła w samochodzie. Światła w samochodzie są takie, które świecą bez stacyjki i te które świecą ze …
Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Od Clio |
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!
Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.