by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław 54-510 Żernicka 215)
Padaczka a prawo jazdy kat B
W tym wideo spróbuję Ci odpowiedzieć na pytanie,
czy jak miałeś ostatni napad padaczki 4 lata temu, nie bierzesz już leków
i jesteś pod opieką neurologa, to czy zabiorą Ci prawko kategorii B?
Jakiekolwiek prawko zawodowe stracisz na pewno, a filmik dotyczy tylko jazdy amatorskiej /również bez prowadzenia auta służbowego/.
..
Cześć, nazywam się Darek Kraśnicki, jestem lekarzem medycyny transportu z Wrocławia i zacznę od zapytania mojego widza.
.....
Dzień dobry.
Na wstępie dodam, że namiary dostałem na Pana od kolegi.Mam taką nietypową sprawę i zwracam się o pomoc do Pana. 4 lata temu miałem napad padaczki pierwszy raz w życiu. Od tego czasu już się nie
powtórzył ani razu.
Do połowy roku 2011 brałem lek Depakine.
Parę dni temu byłem na badaniach okresowych i się wygadałem lekarzowi, że mam prawo jazdy. On powiedział, że zgłosi tą informację do starosty.
Czy jeśli od 2010 roku nie powtórzył się napad padaczki, to czy mogą mi odebrać to prawo jazdy??? Jestem pod stałą opieką neurologa, badanie EEG głowy wyszło w porządku. I po jakim czasie mogę się spodziewać pisma z wydziału komunikacji???
I czy jeśli jestem z okolic Poznania, to czy przy następnym badaniu można podjechać do Pana aby je wykonać??? Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.
...........
Według rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego badań kierowców
Ustęp 5-ty:
Osobie, u której rozpoznano padaczkę, przyjmującej leki przeciwpadaczkowe, posiadającej prawo jazdy kategorii A, B, B+E, T, można przedłużać okres jego ważności po przedstawieniu opinii neurologa potwierdzającej brak napadów padaczkowych w ciągu ostatnich 2 lat leczenia.
Po tym okresie osoba podlega badaniom kontrolnym przez lekarza neurologa co pół roku przez okres 2 lat, następnie co rok przez kolejne 3 lata, a następnie w zależności od wskazań lekarskich.
..
Czyli teoretycznie ponad 2 lata od ostatniego napadu minęło, więc WOMP może, ale nie musi zastosować się do tej normy.
Idziemy do kolejnych ustępów tegoż to rozporządzenia.
Ustęp 6-ty. W przypadku odstawienia leczenia przez osobę, o której mowa w ust. 5, kierowanie pojazdem jest bezwzględnie przeciwwskazane
od początku odstawienia leczenia do upływu 6 miesięcy od zaprzestania leczenia.
Po tym okresie osoba ta podlega badaniom kontrolnym przez lekarza neurologa co pół roku przez okres 2 lat, następnie co rok przez kolejne
3 lata, a następnie w zależności od wskazań lekarskich. Opinię lekarza neurologa osoba przedstawia uprawnionemu lekarzowi.
Czyli teoretycznie po odstawieniu Depakine powinna być tutaj półroczna przerwa w jeżdżeniu pojazdami.
Ustęp 7. W przypadku korekty leczenia lekarz neurolog może wskazać okres, w którym osoba, o której mowa w ust. 5, nie może
kierować pojazdami. Opinię lekarza neurologa osoba przedstawia uprawnionemu lekarzowi.
Czyli teoretycznie neurolog w każdej chwili może złożyć wniosek do starosty, szczególnie jak wyniknie coś nowego, wymagające zmiany twojego leczenia: np włączenie nowych leków itp.
..
W tym przypadku szanse na zachowanie prawka są spore, oczywiście musisz poprosić neurologa o wypełnienie karty konsultacyjnejcneurologicznej, którą okażesz w WOMP.
Końcowy wynik jednak zależy od lekarza uprawnionego do badań kierowców, który podejmuje ostateczną decyzję orzeczniczą.
Jak będziesz z niej niezadowolony, to możesz się odwoływać dalej.
...
Na tym kończę.
Jak Ci filmik coś pomógł, to daj like'a, daj kciuka. Podziel się nim na swoim portalu społecznościowym lub ulubionym forum.
Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia i do zobaczenia w moim kolejnym wideo.
..
Poprzez konieczność zgłaszania do Starosty relacje pomiędzy pacjentem a lekarzem zaczynają przypominać zabawę w kotka i myszkę.
Coraz częstsze są fakty zatajania choroby jak i faktu posiadania prawa jazdy. Pacjenci uczą się bardzo szybko i potem raczej będą dmuchali na zimne niż ujawnią występowanie padaczki innemu lekarzowi.
Jest to jednak temat na inny filmik.
Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!
Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.